Elektrikář
Kód: 26-51-H/01
Od 1. 9. 2009 se vyučuje podle ŠVP Elektrikář.
Informace k přijímacímu řízení pro školní rok 2024/2025
Tříletý učební obor Elektrikář je určen pro chlapce i dívky. Po ukončení závěrečnou zkouškou získáte střední vzdělání s výučním listem a budete odborně připraveni na dělnická povolání elektrotechnického charakteru. Uplatníte se např. jako provozní elektrikář, elektromechanik, elektromontér, mechanik měřících a regulačních zařízení, mechanik elektronických zařízení, vahař, montér výtahů apod.
Stipendium pro žáky oboru Elektrikář
Pokud docházíte do školy, nemáte vážnější kázeňské prohřešky a nepropadáte, můžete dosáhnout na základní stipendium 400 Kč měsíčně. Pokud navíc dosahujete velmi dobrých výsledků ve výuce a jste výborní v praktickém výcviku, získáte také prospěchové stipendium 1000 Kč za pololetí. Podmínky pro poskytnutí stipendií najdete ZDE.
Průběh studia oboru Elektrikář
V prvních dvou letech vás čeká teoretická i praktická příprava na společné činnosti veškerých elektrotechnických povolání, přičemž od 2. ročníku se osnova dělí na část slaboproudou a silnoproudou. Ve 3. ročníku vás potom připravíme na konkrétní elektrotechnická povolání, se kterými se uplatníte ve svém regionu.
Po absolvování oboru Elektrikář budete ovládat fyzikální základy elektrotechniky a elektroniky a aplikovat fyzikální zákony v praxi. Dokážete se orientovat v základní technické dokumentaci, zhotovit ji a využít. Budete znát vlastnosti elektrických rozvodů a instalací, zvládnete zapojit i opravit nejrůznější spotřebiče a budete používat nejrůznější měřicí přístroje.
Během studia můžete za zvýhodněnou cenu získat oprávnění k řízení osobního automobilu.
Po ukončení studia můžete pokračovat ve dvouletém denním nebo tříletém dálkovém nástavbovém studiu zakončeném maturitou.
Ke stažení:
Profil a uplatnění absolventa oboru Elektrikář
Po absolvování tohoto oboru se uplatníte při výkonu povolání jako elektrikář, provozní elektrikář slaboproudých zařízení, mechanik elektronických nebo elektrotechnických zařízení, mechanik měřicích, regulačních a automatizačních zařízení, elektromechanik opravář elektrických spotřebičů, provozní elektrikář v energetice, elektromontér, elektromontér rozvodných sítí, stavební elektrikář a v celé řadě dalších zaměření, které má škola možnost ve vzdělávacích cyklech realizovat s ohledem na požadavky trhu práce.
Co ovládá absolvent oboru Elektrikář
- orientace v technických principech využívání a rozvodu elektrické energie
- zapojování, uvádění do provozu, diagnostikování a opravování elektrických obvodů s pomocí technické dokumentace a vždy v souladu s platnými normami a předpisy
- instalace elektrických sítí venkovního i kabelového vedení
- pochopení funkčních principů používaných elektrických strojů a přístrojů a nejčastějších druhů elektronických zařízení
- diagnostika a odstraňování příčin poruch
- provádění základních druhů elektrotechnických měření, volba optimální metody měření a vyhodnocování naměřených hodnot v souladu s požadavky na měření